Pekmez Hakkında

Pekmez Hakkında

 Pekmez , meyvelerden elde edilen meyve suyunun içerisindeki su oranının azaltılması ile yoğunluğu artırılmış bir meyve özüdür. Şekerden önce , Türk tatlılarının esasını pekmez ve bal oluşturuyordu. Pekmez asırlardır geleneksel beslenme kültürümüzün ve damak zevkimizin en önemli tatlı besinlerinden biridir. Türklerin besin muhafazası için geliştirdiği pekmez ; bir taraftan çabuk bozulan meyvelerin değerlendirilmesi ve dayanıklı hale getirilmesini sağlamakta , diğer taraftan da tatlı ve şeker ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olmakta idi.

Meyvelerin insanlığa bahşedilmiş en değerli gıdalar olduğunu keşfeden atalarımız , asırlar öncesinden günümüze kadar varlığını sürdüren pekmezi şeker oranı yüksek birçok meyveden sıvı veya katı halde üretmiştir. Verimli toprak ve iklime sahip çalışkan Anadolu insanının yüzlerce yıllık deneyim ve becerisini kattığı , insan sağlığı açısından sayısız faydası olan pekmez vazgeçilmez sayısız yöresel lezzetlerimiz arasında yer almakta ve dört mevsim sofralarımızı süslemeye devam etmektedir.

İhtiva ettiği organik asitler, mineral maddeler,zengin vitaminler ve yoğun kalsiyum açısından enerji kaynağı olan pekmez, sağlık açısından faydalı ve önemli bir gıda maddesidir. Uzun Yıllar Varlığını ve Önemini Koruyan Bu Geleneksel ve Doğal Şifa Kaynağı , Sağlıklı Nesiller İçin İnsanlığa Katkıda Bulunmaya Devam Ediyor ...